بانک های امارات

کشور امارات یکی از محبوب ترین مقصد ها برای توریست ها، سرمایه گذاران و افرادی است که قصد دریافت اقامت این کشور را دارند. یکی از اولین کارها پس از ورود به امارات افتتاح یک حساب بانکی جهت انجام امور مالی است. در امارات متحده عربی 52 بانک فعال هستند که در این بین 22 بانک ملی وجود دارد. این کشور یک سرویس مالی قوی را تضمین می‌کنند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با بانک ها معتبر امارات اشنا کنیم

معرفی بانک های امارات

به طور کلی در امارات چهار نوع بانک وجود دارد:

   • بانک‌های تجاری
   • بانک‌های صنعتی
   • بانک‌های اسلامی
   • بانک‌های بین‌الملل

    بانک ملی امارات (NBD)

    بانک «NBD» یا «بانک ملی امارات» که به انگلیسی (Emirates NBD) یا ENDB خوانده می‌شود. این بانک در سال 2007 و با  ادغام دومین و چهارمین بانک بزرگ امارات، یعنی بانک ملی دبی و بانک ابوظبی شکل گرفت. NBD بانک علاوه بر امارات، در مصر، عربستان سعودی، سنگاپور، هند و بریتانیا فعالیت می‌کند و دفاتر نمایندگی نیز در چین و اندونزی دارند.

    بانک NBD دبی یکی از چهار بانک اسلامی در امارات متحده عربی است و خدمات بانکی را مطابق با اصول شرعی ارائه می‌کند.

    بانک ملی امارات، میزبان 220 شعبه و بیش از 9000 دستگاه خودپرداز و دستگاه‌های سپرده نقدی در امارات متحده عربی و بسیاری از کشورهای دنیا است. علاوه بر این بانک امارات NBD‌ در حال حاضر بزرگ‌ترین کارفرما در امارات متحده عربی است.

    همچنین بانک NBD در زمینه ارائه خدمات بانکداری سرمایه‌گذاری، بانکداری شرکتی، بانکداری خرد، بانکداری اختصاصی (بانکداری شخصی)، عرضه وام مسکن و کارت‌های اعتباری، همچنین ارائه خدمات بیمه فعالیت می‌کند.

    بانک اسلامی دبی (Dubai Islamic Bank)

    »بانک اسلامی دبی» با نام اختصاری (DIB) در سال 1975 تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در دبی قرار دارد. بانکداری خرد، بانکداری شرکتی، توسعه املاک و مستغلات، خزانه‌داری و سایر بخش‌های تجاری و همچنین خدمات CSR و مشاوره از جمله خدمات بانک اسلامی دبی به مشتریان این بانک معتبر در دبی هستند.

    همچنین این بانک یکی از بانک‌های اسلامی مهم دبی و دارای ۹۰ شعبه در سراسر امارات متحده عربی است که به حدود ۲ میلیون مشتری خدمات بانکی ارائه می‎دهد. علاوه بر این بانک اسلامی دبی در ۷ بازار معتبر جهانی حضور دارد و به حدود ۱.۷ میلیون مشتری در سطح بین‌المللی خدمات بانکی ارائه می‌دهد. بانک اسلامی دبی یکی از بهترین بانک های دبی برای مهاجران محسوب می‌شود.

    همچنین بانک اسلامی دبی شرکت DIB Pakistan Limited را به‌عنوان یک شرکت تابعه و اولین بانک اسلامی در پاکستان تأسیس کرده است، این بانک درواقع یک شرکت تابعه تحت مالکیت و اولین بانک اسلامی در پاکستان است.

    این بانک همچنین در سال 2017 بانک Panin Dubai Syariah را در اندونزی راه‌اندازی کرد که اولین فعالیت و سرمایه‌گذاری این بانک در کشورهای خاور دور محسوب می‌شود.

    بانک تجاری دبی (Commercial Bank of Dubai)

    »بانک تجاری دبی» با نام اختصاری (CBD) در سال 1969 با ادغام چند بانک و سرمایه‌گذاری مشترک آن‌ها تاسیس شد و شعبه مرکزی آن در شهر دبی مستقر است. بانکداری شرکتی، بانکداری تجاری، بانکداری شخصی (بانکداری اختصاصی)، بانکداری اسلامی و خدمات پشتیبانی، همگی از طریق این بانک در دسترس مشتریان هستند. حدود 1200 نیرو در بانک تجاری دبی مشغول به کار هستند. بانک تجاری دبی سی و پنجمین بانک بزرگ در منطقه خلیج فارس است.

    بد نیست بدانید این بانک در سال ۲۰۱۴ نخستین دستیار مجازی مدیریت مالی شخصی خاورمیانه را معرفی کرد. علاوه بر این بانک تجاری دبی در سال 1982 تبدیل به یک شرکت سهامی عام شد که ۸۰ درصد از سهام آن برای اتباع امارات است و ۲۰ درصد دیگر آن به شرکت سرمایه‌گذاری دبی تعلق دارد.

    در سال 2008، بانک CBD یک بخش متمرکز بر بانکداری مطابق با شرع به نام «عطیجاری اسلامی» را هم راه‌اندازی کرد. از نظر کارشناسان بانک تجاری دبی یکی از بهترین بانک های معتبر دبی برای مهاجران از جمله ایرانی‌ها محسوب می‌شود.

    بانک المشرق دبی (Mashreq Bank)

    «بانک المشرق» که دفتر مرکزی آن در شهر دبی است، در سال 1967 تاسیس شد و در حال حاضر بخشی از سهام آن در بازار بورس دبی معامله می‌شود. بانک المشرق یا بانک مشرق که نخستین بانک تاسیس شده در دبی به شمار می‌رود در حال حاضر یک شرکت سهامی و یک شرکت وابسته به گروه HSBC است که در حال حاضر حدود ۴ هزار کارمند دارد.

    بانکداری خرد، بانکداری تجاری، بانکداری سرمایه‌گذاری، بانکداری اسلامی، خدمات کارگزاری و مدیریت دارایی از جمله خدمات بانک مشرق دبی است. همچنین بانک مشرق اولین بانک در امارات متحده عربی است که نخستین دستگاه‌های خودپرداز را نصب کرد، کارت‌های نقدی و اعتباری صادر کرد و نخستین بانک در امارات است که وام‌های مصرفی را به متقاضیان این وام‌ها عرضه کرد.

    بانک مشرق دبی حدود 45 شعبه داخلی و 20 شعبه خارج از کشور از جمله در کشورهایی مثل مصر، قطر، کویت و بحرین دارد.

    بانک بین‌المللی HSBC دبی

    یکی دیگر از بانک‌های معتبر بین‌المللی مستقر در دبی «بانک بین‌المللی HSBC» است که یکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های بانکی و خدمات مالی در جهان محسوب می‌شود و به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های خاورمیانه در سال 1959 تاسیس شد.

    بانک معروف HSBC به بیش از 48 میلیون مشتری از طریق کسب و کارهای جهانی خود خدمات ارائه می‌دهد. تجارت جهانی بانک HSBC شامل بانکداری خرده فروشی، بانکداری تجاری، بانکداری جهانی و بازارها و بانکداری اختصاصی است.

    شبکه جهانی HSBC در 72 کشور و منطقه در اروپا، آسیا، خاورمیانه و آفریقا، آمریکای شمالی و آمریکای لاتین شعبه دارد. این بانک حدود 6100 شعبه در سراسر دنیا دارد. بد نیست بدانید HSBC به عنوان یکی از بزرگترین بانک‌های خارجی در دبی، خدمات گسترده‌ای به مهاجران ارائه می‌دهد. این بانک ارائه دهنده‌ی حساب‌های جاری، حساب‌های پس‌انداز، کارت‌های اعتباری و خدمات مالی متنوع دیگر به ساکنین بومی و مهاجران دبی از سایر کشورهای دنیا است و از این منظر جزو بهترین بانک های دبی برای مهاجران محسوب می‌شود.

    بانک اسلامی نور دبی (NOOR BANK)

    این بانک اسلامی دبی به طور رسمی با عنوان «بانک اسلامی نور» شناخته می‌شود. بانک نور دبی متعلق به گروه سرمایه‌گذاری نور (۹۴.۹%)، سازمان سرمایه‌گذاری امارات (۵%)، و افراد و شرکت‌های تجاری در امارات متحده عربی (۰.۱%) است.

    این بانک اسلامی طیف وسیعی از خدمات بانکی، سرمایه‌گذاری و مدیریت مالی را برای افراد، مشاغل کوچک و متوسط، شرکت‌ها و موسسات دولتی ارائه می‌دهد. همچنین شبکه شعب بانک نور در دبی، ابوظبی، العین و شارجه دایر هستند.

    این بانک اسلامی در دبی یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های اسلامی در جهان و از بزرگ‌ترین موسسه‌های ارائه‌دهنده خدمات بانکداری اسلامی در امارات است.

    بانک بین‌المللی استاندارد چارترد دبی (Standard Chartered)

    »استاندارد چارترد» یک شرکت خدمات مالی و بانکی چند ملیتی بریتانیایی است که دفتر مرکزی آن در لندن، انگلستان است. بانک استاندارد چارترد در سال ۱۹۵۸ در امارات تاسیس شد. این بانک، خدمات بانکداری خرده فروشی در بریتانیا انجام نمی‌دهد و خدمات آن عمدتا در آسیا، آفریقا و خاورمیانه ارائه می‌شود. به بیان دیگر بانک بین‌المللی استاندارد چارترد دبی یک گروه بانکی بین‌المللی است که بیش از ۸۶ هزار کارمند دارد.

    در حال حاضر بانک استاندارد چارترد با 11 شعبه، 5 واحد بانکداری الکترونیک و بیش از 100 دستگاه خودپرداز یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های بین‌المللی در دبی محسوب می‌شود.

    بانک تجاری ابوظبی (ADCB)

    »بانک تجاری ابوظبی» با نام اختصاری (ADCB) یک بانک معروف در امارات است که اتفاقا حضور پررنگی هم در دبی دارد. این بانک خدمات مالی مختلفی از جمله بانکداری خرد، بانکداری شرکتی و بانکداری سرمایه‌گذاری را ارائه می‌دهد. بانک تجاری ابوظبی به دلیل خدمات عالی به مشتریان و محصولات نوآورانه در زمینه بانکداری شناخته شده است.

    بد نیست بدانید  این بانک به دلیل ارائه خدمات مالی سریع و آسان و همچنین ایجاد وفاداری از طریق برنامه‌های پاداش به مشتریان و سرمایه‌گذاران مشهور است. همچنین بانک ADCB‌ ابوظبی یکی از بهترین بانک‌ها برای دریافت وام مسکن است.

    سوالات متداول :

    به عنوان یک ایرانی چگونه میتوانیم  در دبی حساب بانکی افتتاح کنیم؟

    تنها راه افتتاح حساب بانکی در امارات داشتن کارت اقامت است که با ثبت شرکت در دبی میتوانید این کارت را دریافت کنید.

     هزینه افتتاح حساب بانکی در امارات چقدر است؟ حداقل مبلغ برای واریز به حساب بانکی در ابتدا افتتاح حساب و هزینه ان کاملا بستگی به شرایط و قوانین بانک دارد و هر بانکی شرایط متفاوتی دارد. 

    ایا بانک های ایرانی هم در امارات شعبه دارند؟

    بانک صادرات ایران در دبی و بانک ملی ایران در دبی جزو معروف‌ترین شعبات بانک‌های ایرانی مستقر در دبی محسوب می‌شوند که عمدتا به ایرانی‌ها خدمات ارائه می‌دهند.